BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego
Autor Wiadomość
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |25 Sty 2007|, o 13:56   Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego i rentowego podlegają zaś osoby fizyczne będące:

* pracownikami,

* osobami wykonującymi pracę nakładczą,

* członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,

* osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi,

* osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi,

Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla osób rozpoczynających działalność dobrowolne. Prowadzący działalność gospodarczą musi też odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne za siebie i osobę współpracującą.
Decydując się więc na prowadzenie działalności gospodarczej, zobowiązany jesteś w terminie 7 dni od dnia jej rozpoczęcia do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego we właściwym dla miejsca prowadzenia działalności Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym celu powinieneś wypełnić formularz o symbolu ZUS ZUA. Jeżeli, prowadząc indywidualną działalność gospodarczą lub działalność w formie spółki, zamierzasz zatrudnić pracowników, obowiązany jesteś także, jako płatnik składek, dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od dnia nawiązania stosunku pracy. W tym celu powinieneś wypełnić, w zależności od formy prowadzonej przez Ciebie działalności, odpowiedni formularz: ZUS ZFA - dotyczący płatników będących osobami fizycznymi, albo ZUS ZPA - jeśli płatnikiem jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.
Podobnie jak w przypadku innych zgłoszeń, także tu obowiązany będziesz zawiadamiać ZUS o wszelkich zmianach danych wykazanych w zgłoszeniach.
Dokonując zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego, obowiązany będziesz także wypełnić kilka dodatkowych formularzy, zawierających m.in.: informacje o adresach prowadzenia działalności gospodarczej (ZUS ZAA), numerach rachunków bankowych (ZUS ZBA), a także formularzy dotyczących zgłoszenia danych płatnika składek - osoby fizycznej (ZUS ZFA) i zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA).
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą musi odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne (zarówno za siebie jak i za osobę współpracującą). Przedsiębiorca objęty obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego z więcej niż jednego tytułu musi pamiętać o tym , iż obowiązany jest opłacać składkę od każdego z tych tytułów odrębnie. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy nie tylko samych przedsiębiorców, ale także członków ich rodzin (chyba że są to osoby współpracujące).
Ten, kto prowadzi pozarolniczą działalność, płaci też za siebie i za osobę współpracującą obowiązkową składkę na Fundusz Pracy. Jeżeli dodatkowo zatrudnia pracowników, za nich również obowiązany jest odprowadzać składki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
madmaj

Dołączył: 24 Cze 2009
Posty: 1
Wysłany: |24 Cze 2009|, o 11:52   

Witam
Warto dodać ważną informację.Przy prowadzeniu działalności gospodarczej ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, jednak należy pamiętać że jeżeli spóźnimy się z tą składką choćby 1 dzień nie uzyskamy zasiłku chorobowego.W takim przypadku musimy płacić naprawdę zgodnie z terminem czego wielu małych przedsiębiorców nie robi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl