BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"zawieszenie" działalności
Autor Wiadomość
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |4 Sie 2008|, o 21:27   "zawieszenie" działalności

Co jeśli nie będę uzyskiwać w najbliższych miesiącach dochodów z działalności-mam to gdzieś zgłosić, czy po prostu nie składać deklaracji, a może składać tylko z tą samą kwotą? A co z ubezpieczeniem? Jestem w KRUS-ie i opłacam teraz podwójna składkę czy przy zawieszeniu wrócę do poprzedniej z nowym kwartałem czy nadal będę musiał płacić podwójną? A może najlepiej byłoby wyrejestrować działalność? Wówczas co po kolei należy zrobić?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |4 Sie 2008|, o 21:31   

Zawieszenie oznacza zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez określony czas. Chcąc zawiesić działalność należy zawiadomić pisemnie o tym fakcie urząd skarbowy i oddział ZUS. W razie ponownego podjęcia nie ponosi się kosztów związanych z powtórną rejestracją. Wznowienie działalności następuje bez jakichkolwiek opłat.
Chcąc zlikwidować firmę trzeba przebyć taką samą drogę po urzędach, jaką pokonał Pan zakładając firmę (urząd gminy (miasta), urząd skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urząd statystyczny.


Polecam art. z Rzeczpospolitej: "Przestój, ale składki trzeba płacić"
Przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, czy w czasie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej muszą płacić składkę zdrowotną. Pierwszy znany wyrok w tej sprawie wskazuje, że płacić jednak trzeba.

25 października br. warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny (sygn. VI SA/WA 1420/05) nakazał przedsiębiorcy zapłacić składkę zdrowotną za trzy lata wstecz, w tym także za czas zawieszenia prowadzenia działalności.

„Rzeczpospolita” opisała przypadek Tomasza S., który był rolnikiem. Płacił składki KRUS i jednocześnie prowadził działalność gospodarczą. Z firmy obowiązkowa była tylko składka zdrowotna. Przedsiębiorca wykonywał działalność dorywczo. Kiedy nie miał zleceń, zgłaszał jej czasowe zawieszenie. Za czas przestoju nie płacił składki zdrowotnej. Postępował tak zgodnie z informacją ZUS, że powinien płacić tylko za okres rzeczywistego prowadzenia działalności, a nie za czas, w którym jej faktycznie nie wykonuje. Jednak kontrola ZUS zakwestionowała taki sposób postępowania, a Narodowy Fundusz Zdrowia nakazał Tomaszowi S. zapłacić składki zdrowotne z odsetkami za trzy lata. W ocenie sądu decyzje nakazujące przedsiębiorcy zapłacenie składek za trzy lata były prawidłowe.

Sprawa dotyczyła jedynie składek na ubezpieczenie zdrowotne, a nie na ubezpieczenia społeczne. Jest to ważne rozróżnienie, bo można przypuszczać, że stąd właśnie biorą się nieporozumienia.

Ani ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, ani z 27 sierpnia 2004 r. oświadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna) nie posługują się terminem "zawieszenie" prowadzenia działalności. Jest on jednak w praktyce stosowany w relacjach podatkowych.

Z pisma centrali ZUS, które zostało opublikowane w DF z 23 marca br., wynika, że w tym czasie przedsiębiorca nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne. W konsekwencji nie płaci też na ubezpieczenie zdrowotne.

Wedle ustawy o sus przedsiębiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia rozpoczęcia prowadzenia firmy do dnia zaprzestania wykonywania działalności. ZUS uważa, że dla obowiązku ubezpieczeń ma znaczenie faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej, a nie tylko samo uprawnienie do tego. Dlatego - zdaniem ZUS - w martwym okresie firmy przedsiębiorca nie spełnia warunków do objęcia go ubezpieczeniami społecznymi, a tym samym i ubezpieczeniem zdrowotnym.
Innego zdania jednak było od początku Ministerstwo Zdrowia (jego pismo „Rzeczpospolita” opublikowała w DF z 23 marca br.). Dla niego bowiem decydujący jest moment wpisu do rejestru przedsiębiorców. Dopóki więc przedsiębiorca jest wpisany w ewidencji działalności gospodarczej, dopóty musi opłacać składki z firmy.

Źródło: Rzeczpospolita 30.11.2005

Jak Pan widzi wykładnie w tym zakresie nie są jednolite. Proponuję więc zwrócić się piśmie z zapytaniem do ZUS i KRUS. I właśnie odpowiedzi tychże instytucji będą dla Pana wiążące. Na wypadek kontroli będzie Pan miał podstawę wyjaśniającą swoje postępowanie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |4 Sie 2008|, o 21:47   

Ale ja nie opłacam ZUS, tylko sam KRUS-w jakim celu miałbym więc się tam zgłaszać z zapytaniem?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |4 Sie 2008|, o 21:48   

Proszę więc zgłosić się do KRUS.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl