BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Umowa zlecenie - jaka pensja?
Autor Wiadomość
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |15 Cze 2008|, o 14:41   Umowa zlecenie - jaka pensja?

Jeżeli w styczniu podjęłam prace na umowę zlecenie w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i pracowałam w systemie noc, dzień, dwa dni wolne, czyli miałam 8 nocek i 7 dziennych dyżurów to jaką powinnam dostać pensje przy podstawowej 900zł. Wspomnę, iż jestem w trakcie kończenia zaocznie szkoły (w czerwcu koniec szkoły) o kierunku Asystent Osoby Niepełnosprawnej i w owym zakładzie pracuje jako opiekunka z pacjentami chorymi na chorobę Alzheimera.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |15 Cze 2008|, o 15:00   

Jeżeli jest Pani studentką lub uczennicą i nie ma ukończonych 26 lat to jest Pani zwolniona ze składek ZUS. Przy podstawie 900 zł powinna zatem Pani otrzymać netto 754,25 po potrąceniu podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli nie spełnia Pani tych warunków to umowa jest oskładkowana i netto powinna Pani dostać 619,59.

Inaczej natomiast przedstawiałaby się sprawa jeżeli ma Pani stawkę godzinową określoną w umowie, np jakieś dodatki za pracę w nocy itd, to wtedy zupełnie inaczej ustala się podstawę do wyliczenia wynagrodzenia. Proszę o dokładne przeczytanie warunków umowy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |15 Cze 2008|, o 15:10   

Ja też mam podobną sytuację, nie mam ukończonych 26 lat, studiuję ale zaocznie i jestem zatrudniona na umowę o pracę i dodatkowo będę od lutego na um. zlecenie-czy to będzie oskładkowana umowa (od um.o pracę odprowadzane są składki ZUS)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |15 Cze 2008|, o 15:11   

Umowa zlecenia oczywiście nie będzie oskładkowana, z umowy o pracę muszą być odprowadzane składki. Nie ma znaczenia czy studiuje Pani zaocznie - nie ma to bowiem wpływu - ważne że Pani studiuje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |15 Cze 2008|, o 15:12   

Czyli bez problemu otrzymam kwotę z um. zlecenia, będzie tylko pomniejszona o zaliczkę na podatek, tak?

Aha, a trzeba taką umowę zgłosić do Zus nawet jak nie będą odprowadzane składki (zleceniodawca opłaca Krus)?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |15 Cze 2008|, o 15:12   

Jeżeli nie podlega Pani składce na ubezpieczenia społeczne to zgłasza się tylko w zakresie płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

I jeszcze jeden ważny szczegół (nie było mowy o tym czy umowa zlecenia ma byc zawarta z tym samym pracodawcą co umowa o pracę).

Student do ukończenia 26 roku życia (bez względu na to czy studiuje dziennie czy zaocznie) (art.6 ust. 1 pkt.4 i ust.4 Ustawy o ubezpieczeniach), jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne, jednak jeżeli umowa zlecenia i umowa o pracę jest z tym samym pracodawcą to zwolnienie nie obowiązuje (art, 9 pkt 4b).

Czyli reasumując: Jeżeli student ma tylko umowę zlecenie to nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne - tylko zdrowotne i podatek.

Jeśli natomiast student jest zatrudniony na umowę o pracę i dodatkowo zlecenie - to jeśli umowa zlecenia jest zawarta u innego pracodawcy - płaci tylko zdrowotne. Jeśli u tego samego to płaci wszystkie składki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |15 Cze 2008|, o 15:14   

To będzie inny pracodawca, czyli odprowadzi mi tylko zdrowotną i zaliczkę na podatek. Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.

Na stronie ZUS-u znalazłam "Czy student do 26 roku życia, który zawarł umowę zlecenia powinien z tytułu tej umowy opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne?

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych umowa zlecenia zawarta ze studentem do 26 roku życia nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych i w konsekwencji również obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

I co teraz, bo ja się pogubiłam-wygląda na to, że składki na ub.zdrowotne też nie trzeba odprowadzać, czyli że co-nawet zgłaszać do ZUS nie trzeba???Pomocy bo głupieję

A tu mam przykład.

Przykład obliczenia zaliczki na podatek

Pan Konrad ma 20 lat i studiuje na Politechnice. Dorabia sobie na wakacjach, pracując na umowę zlecenia. W umowie określono wysokość wynagrodzenia brutto na 1600 zł. Ponieważ pan Konrad jest studentem i nie ukończył jeszcze 26 lat, z tytułu tej umowy nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Prześledźmy, jak zleceniodawca obliczy zaliczkę na podatek, aby dowiedzieć się, ile pan Konrad dostanie "na rękę":
* najpierw obliczymy ile wyniosą zryczałtowane 20 proc. koszty uzyskania przychodów przysługujące z tytułu tej umowy:
1600 zł x 20 proc. = 320 zł,
* podstawą obliczenia podatku będzie wynagrodzenie brutto, pomniejszone o koszty uzyskania przychodów, czyli: 1600 zł - 320 zł = 1280 zł,
* należna zaliczka na podatek, obliczona według stawki 19 proc. wyniesie: 1280 x 19 proc. = 243,20 zł - ta kwota wpłynie na konto urzędu skarbowego,
* zleceniobiorca dostanie "na rękę" przychód pomniejszony o zaliczkę na podatek, czyli 1600 zł - 243,20 zł = 1356,80 zł.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |15 Cze 2008|, o 15:14   

Ma Pani rację, przy umowie zlecenia - STUDENTA - nie trzeba ani zgłaszać do ZUSu ani opłacać żadnych składek. Tylko podatek.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kasienka2000

Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 1
Wysłany: |9 Lis 2010|, o 19:48   

Witam,chciałam się spytac jak to jest z umową-zlecenie. Czy jeśli mam podjać prace jako call center (ale bede tez musiala czasem spotykac sie z klientami na miescie i przedstawiac oferte czyli tak jak przedstawiciel handlowy) to czy pracodawca na pocztaku ma prawo wyplacac mi tylko prowizje od sprzeadzy produktu czy nalezy mi sie normalna podstawowa pensja?

Martwie sie ponieważ musze dojezdżać do pracy a w taki wypadku raczej z prowizji nie dam rady.

Jeszcze ma byc tak,ze podobno najpierw wlansie chca mnie sprawdzić a póżniej chca niby podpisac umowe o prace i wtedy dostane stałą pensje

Zastanawiam sie czy to jest mozliwe

Dziekuje bardzo za pomoc:-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |11 Sty 2011|, o 11:10   

Tak, jest to możliwe. Umowa zlecenie, to umowa cywilno-prawna dopuszczająca, w zasadzie wszelkie warunki współpracy i wynagradzania. Zastanawia mnie tylko czy do wynagrodzenia prowizyjnego nie powinna zostać zastosowana umowa o dzieło - lepiej odpowiada specyfice wynagrodzenia prowizyjnego.
Ale wracając do faktów. Najprawdopodobniej podpiszesz umowę gdzie zamiast stawki wynagrodzenia będzie procentowo wyrażona prowizja od sprzedaży.
Moim zdaniem, jest to jak najbardziej prawidłowe i nie ma obowiązku gwarantowania "podstawy" przy podjęciu współpracy przy takiej umowie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl