BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
likwidacja działalności gospodarczej
Autor Wiadomość
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |9 Lis 2008|, o 12:52   likwidacja działalności gospodarczej

Witam, Chciałam zapytać jakie poniosę koszta likwidując działalność gospodarczą. Działalność rozpoczęta 1.12.2005, chciałabym zakończyć 30.11.2006r. Mam na stanie różne środki trwałe oraz towary. Do tej pory w PKPiR wciąż wychodzę na minus. Czy będę musiała od tego co posiadam zapłacić jakiś podatek? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |9 Lis 2008|, o 13:00   

W urzędach trzeba będzie pozgłaszać likwidację.

Sporządzić spis z natury, który powinien obejmować: towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby, wyroby gotowe, braki i odpadki. W przypadku likwidacji działalności spisem należy objąć również wyposażenie. A wyceny (w tym wyposażenia) dokonać wg cen zakupu.

Środki trwałe zostają ale należy pamiętać że gdyby chciała Pani w ciągu 5 lat od daty likwidacji je sprzedać to trzeba będzie zapłacić 19% podatku - tak jak z działalności.

Jak zrobi Pani inwentaryzację to może wyjść przychód. Inwentaryzację przy likwidacji zgłasza się na pit-X.

I jeszcze proponuje zapoznać się z art. 24 pkt 3 ustawy o pod. doch. od os. fiz. na temat ustalania dochodu:

"W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl