BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kupiłem aparat - jak zaksięgować
Autor Wiadomość
kali2

Wysłany: |9 Lis 2008|, o 12:53   Kupiłem aparat - jak zaksięgować

W związku z wykonywaną działalnością kupiłem aparat foto, potem dodatkowy obiektyw (w tym samym miesiącu) i laptop. Wartość aparatu i laptopa przekracza 3500zł. W jaki sposób to wpisać w ewidencję ST, czy obiektyw potraktować jako osobny ST czy jako ulepszenie aparatu?
Postaw piwo autorowi tego posta

Księgowa

Wysłany: |9 Lis 2008|, o 13:00   

Wartość aparatu i laptopa to dwie oddzielne rzeczy - nie można liczyć łacznej wartości - jeżeli wartość laptopa nie przekracza 3500 zł podatnik ma prawo wyboru: może wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i amortyzować (w tym jednorazowo 100%) lub nie zaliczyć do środków trwałych (wówczas będzie to wyposażenie). Jedno i drugie należy wpisać do ewidencji - środków trwałych albo wyposażenia.

Wartość aparatu i obiektywu trzeba połączyć i w zależności od kwoty - jeśli nie przekracza 3500 zł tak jak opisałam powyżej lub (jeżeli przekracza 3500 zł) amortyzować.

kali2

Wysłany: |9 Lis 2008|, o 13:07   

Laptop kosztował 5tys, aparat 4.5tys, obiektyw 1.5tys. Jako co powinienem wpisać te rzeczy - chodzi mi o klasyfikację ST, amortyzować tak jak np.samochód, tzn. w miesiącu następującym po przyjęciu do użytkowania? Jaki rodzaj amortyzacji wybrać? Czy ten dokupiony dodatkowo obiektyw jest ulepszeniem aparatu czy jak? W jaki sposób mam połączyć, skoro to są 2 różne faktury i dwa osobne przedmioty?

Księgowa

Wysłany: |9 Lis 2008|, o 13:09   

Amortyzacja laptopa - Kśt - 491 - stawka 30%,

Aparat - kśt -669 stawka 20% - i teraz jeżeli chodzi o obiektyw - to są dwie możliwości - jeżeli aparat był kupiony z obiektywem a ten był dokupiony dodatkowo - to można go potraktować jako wyposażenie albo oddzielny środek trwały jednorazowo wrzucić w koszty (art. 22d), jeżeli był tylko jeden obiektyw to te dwie kwoty należy dodać i wpisać do ewidencji kwotę 6000,-

Dokupiony dodatkowo obiektyw - może być uznany za wyposażenie albo oddzielny środek trwały - gdyż nie jest na stałe związany z tym konkretnym aparatem - i jak podejrzewam można go stosować też do innych aparatów.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu w którym ST wprowadzono do ewidencji.

Stawki te można podwyższyć współczynnikiem 2 z powodu szybkiego zużycia technicznego

Odpowiedz do tematu