BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
księgowanie modernizacji komputera
Autor Wiadomość
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |20 Paź 2008|, o 20:07   księgowanie modernizacji komputera

Witam,

Bardzo proszę o poradę w następującej kwestii:

Mam stary komputer, który chciałbym zmodernizować i wykorzystywać w prowadzeniu działalności gospodarczej. Potrzebuję dokupić do niego i wymienić kilka części (w ramach modernizacji). W jaki sposób mogę wciągnąć faktury na części komputerowe w koszty? Wartość komputera po i przed modernizacją nie przekroczy 3500zł netto. Czy muszę ten komputer (przed modernizacją nie jest w pełni sprawnym zestawem) wcześniej wciągnąć jakoś "na stan" firmy?

Dodam może, że prowadzę działalność gospodarczą rozliczając się przy pomocy księgi przychodów i rozchodów. Powyższe wydatki chciałem zaksięgować w pozycji 14 KPiR, ale nie wiem czy mam do tego prawo, ew. czy muszę wykonać wcześniej jakieś inne czynności.

pozdrawiam serdecznie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |20 Paź 2008|, o 20:18   

Należy zrobić przekazanie prywatnego komputera na cele prowadzenia działalności (protokół przekazania). Jeżeli komputer ma jakąś wartość to zgodnie z wyceną, a jeżeli nie jest sprawny to można nie wykazywać wartości - po prostu nieodpłatne przekazanie komputera i wartość "0".

Do tego kupuje Pan nowe części i jeżeli łączna wartość nie przekracza 3500 zł to może Pan (zgodnie z art. 22d uopdof) wydatki poniesione na jego nabycie bezpośrednio wrzucić w koszty w miesiącu oddania do użytkowania. Ale obowiązkowo należy wykazać w EWIDENCJI ŚRODKÓW TRWAŁYCH.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |20 Paź 2008|, o 20:23   

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Czy nie mogę takiego starego komputera (niekompletnego) po dokupieniu potrzebnych elementów potraktować jako wyposażenia (wartość całego zestawu poniżej 3500zł netto)? Może nie musiałbym go wtedy amortyzować (jak w przypadku środka trwałego).

Czy w obu przypadkach muszę tworzyć protokół przekazania? Mimo, że stary komputer jako zestaw jest niesprawny, to jednak poszczególne części na pewno mają jaką wartość (poniżej 3,5 tys)- czy muszę w jakiś sposób ująć i rozliczyć tą sumaryczną wartość w KPiR ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |20 Paź 2008|, o 20:25   

Zasadniczo ma Pan prawo wyboru. W przypadku składników majątkowych bowiem o wartości początkowej nie przekraczającej 3500zł podatnik ma prawo nie zaliczyć ich do środków trwałych (wówczas będzie to wyposażenie) albo zaliczyć i amortyzować (w tym jednorazowo 100%).

Nie musi Pan walczyć z wartością starego kompa - można napisać nieodpłatne przekazanie i nie wykazywać wartości poszczególnych części - mimo że oddzielnie mają jakąś wartość - to po pierwsze łącznie są niesprawne, a ponieważ są uważane i jeżeli są starsze niż 3 lata to i tak nie mają żadnej wartości księgowej.

A protokół przekazania to żaden problem - można nawet odręcznie napisać notkę - w dniu ... przekazuję na potrzeby działalności gospodarczej prywatny komputer - "jakaś identyfikacja sprzętu", zakupiony w roku .... , Sprzęt jest uszkodzony, wymaga modernizacji, wartość "0". i podpis.

Czyli - reasumując - według własnego uznania - wrzuca Pan jednorazowo i środek trwały i wyposażenie w koszty. Jedno i drugie należy wpisać do ewidencji - środków trwałych albo wyposażenia - jak Pan woli, ale należy pamiętać że wyposażenie podlega spisowi z natury - a środki trwałe nie - więc chyba korzystniej jest zrobić z tego środek trwały - skoro procedura jest niemal identyczna.

Dodam jeszcze tylko, iż spisowi z natury podlega w przypadku likwidacji działalności, nie będzie to zatem argumentem przy podjęciu decyzji.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl