BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
koszt uzyskania przychodów (...) i wartość firmy
Autor Wiadomość
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |20 Paź 2008|, o 19:16   koszt uzyskania przychodów (...) i wartość firmy

Witam!

Mam pytanie:
Co jest kosztem uzyskania przychodów przy sprzedaży środka trwałego: wartość początkowa, wartość netto, wartość sprzedaży czy wartość początkowa pomniejszona o dotychczasowe umorzenie?
I jeszcze jedno pytanko:
Czy wartość firmy jest to różnica miedzy cena nabycia określonej jednostki lub zorganizowanej jej części a:
a.wartością rynkowa przejętych aktywów netto
b.wartością godziwa przejętych aktywów
c.wartością rynkowa przejętych aktywów
d.wartością godziwa przejętych aktywów netto
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |20 Paź 2008|, o 19:21   

Przy sprzedaży środka trwałego nie w pełni zamortyzowanego do kosztów uzyskania przychodu zaliczone będą pozostałe odpisy amortyzacyjne (niezamortyzowana część). Czyli: będzie to wartość początkowa pomniejszona o dotychczasowe umorzenie, a więc aktualna wartość netto środka trwałego.
W przypadku środka całkowicie zamortyzowanego kosztów nie będzie.

Wartość firmy to różnica między ceną nabycia innej jednostki lub jej zorganizowanej części, a wartością godziwą przejętych aktywów netto. Wartość ta może być dodatnia lub ujemna.
Jeżeli cena nabycia jednostki lub jej zorganizowanej części jest niższa od wartości godziwej przejętych aktywów to różnica stanowi ujemną wartość firmy. Dodatnią - gdy cena ta jest wyższa.

Zgodnie z art. 28 ustawy o rachunkowości za wartość godziwą przyjmuje się kwotę, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami. Wartość godziwą instrumentów finansowych znajdujących się w obrocie na aktywnym rynku stanowi cena rynkowa pomniejszona o koszty związane z przeprowadzeniem transakcji, gdyby ich wysokość była znacząca. Cenę rynkową aktywów finansowych posiadanych przez jednostkę oraz zobowiązań finansowych, które jednostka zamierza zaciągnąć, stanowi zgłoszona na rynku bieżąca oferta kupna, natomiast cenę rynkową aktywów finansowych, które jednostka zamierza nabyć, oraz zaciągniętych zobowiązań finansowych stanowi zgłoszona na rynek bieżąca oferta sprzedaży.

Z definicji tej (oraz MSR 32.5) wynika, że aby mówić o wycenie w wartości godziwej konieczne jest aby transakcja dokonywana była na warunkach rynkowych, pomiędzy zainteresowanymi stronami, a więc strony chcą dokonać tej transakcji i żadna z nich nie jest w sytuacji przymusowej.
Szacując wartość godziwą koniecznie jednak trzeba wziąć pod uwagę sytuację bieżącą jednostki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl