BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
chcę założyć działalność i żeby pozostać w KRUS. Ryczałt???
Autor Wiadomość
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |7 Kwi 2008|, o 01:12   chcę założyć działalność i żeby pozostać w KRUS. Ryczałt???

Jestem tzw. Krusowcem (opłacam KRUS od 13 lat), chcę założyć działalność i żeby pozostać w KRUS musi być ona opodatkowana ryczałtem. Mam problem z wyborem PKD-praca kierowcy;znalazłam 60.24.A-transport drogowy towarów pojazdami specjalizowanymi oraz 60.24.B-transport drogowy towarów pojazdami uniwersalnymi. Może tak być? według PKD powinnam wybrać 74.50.B czyli działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu a takowa wyklucza opodatkowanie ryczałtem. Zastanawiam się jednak nad zastąpieniem 74.50.B numerem 63.21.Z czyli pozostała działalność wspomagająca transport lądowy, która nie wyklucza opodatkowania ryczałtem i zaznaczenie jej jako przeważająca działalność we wniosku do GUS. Czy mój tok rozumowania jest prawidłowy, nie chciałabym łamać przepisów.

Już wiem że 63.21.Z nie obejmuje takiej działalności, tylko który numer obejmuje? działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na rzecz nie tylko jednego podmiotu i nie wyłącznie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |7 Kwi 2008|, o 01:15   

Jeśli zakres Pani działalności nie kwalifikuje się do wymienionych przez Panią PKD i jeśli zamierza Pani prowadzić działalność na rzecz nie tylko jednego podmiotu to nr 74.50.B, również nie będzie Pani dotyczył, ponieważ podklasa ta obejmuje:
- działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych - osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, której efektem jest jedynie praca, bez ponoszenia ryzyka związanego z jej wykonywaniem.
A nie obejmuje:
- działalności jednoosobowych podmiotów gospodarczych - osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą równocześnie na rzecz więcej niż jednego podmiotu, sklasyfikowanej w odpowiednich grupowaniach zgodnie z wykonywaną działalnością


Wg mnie pozostaje opodatkowanie na zasadach ogólnych, albo w formie karty podatkowej, jeśli rodzaj świadczonych przez Panią usług możnaby tutaj zakwalifikować. A mianowicie: „
Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą płacić wymienieni w pkt. 5 podatnicy – w zakresie usług transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu – w warunkach określonych w części V tabeli, a mianowicie:
usługi taksówkowe w zakresie przewozu osób,
usługi taksówkowe w zakresie przewozu ładunków,” itp.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kali2

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 193
Wysłany: |7 Kwi 2008|, o 01:15   

Tylko, że będą to przewozy samochodem powierzonym, nie moim własnym. Ja tylko świadczę usługi jako kierowca tego pojazdu i mam wątpliwości co do usług taksówkowych (sądzę że to wykluczone), poza tym w załączniku Nr do ustawy nie jest wymieniona taka działalność-albo źle szukam. Ja znalazłam art.12 ust.1 pkt 4 lit a)ustawy-ryczałt od przychodów (...)lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton wynosi 5,5%-i to by było chyba to, tylko czy moje PKD tu pasują tzn.60.24.B-głównie a także 60.24.A skoro pojazd nie jest mój

Zapomniałam dodać, ze będą to przewozy samochodami tzw.wysokotonażowymi
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Księgowa

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 188
Wysłany: |7 Kwi 2008|, o 01:16   

Myślę, że może Pani zastosować to pkd i że nie ma znaczenia, iż nie przewozi Pani swoim samochodem. Problem z samochodem to byłby z rozliczeniem kosztów a na ryczałcie przecież nie ma kosztów. Tylko powinna mieć Pani jakąś umowę dzierżawy samochodu w razie kontroli na drodze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kazik.maz 

Wiek: 62
Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 2
Wysłany: |21 Gru 2008|, o 12:58   

Jestem rolnikiem, jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą od kwietnia 2008 r.
Forma mojego opodatkowania to ryczałt. Chciałbym się dowiedzieć, co mogę odliczyć od dochodu za 2008r. Z góry dziękuję za informacje. Pozdrawiam, Kazik.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |22 Gru 2008|, o 01:36   

Witam,

W przypadku ryczałtu, podatek zapłacimy niestety zawsze do osiągniętych dochodów, bez możliwości odliczenia kosztów ich uzyskania. Intencją korzystania z tej formy opodatkowania jest minimalizowanie wkładu finansowego w działalność firmy. Dlatego jest ona korzystna w tych sytuacjach, kiedy koszty wykonania usługi czy sprzedaży są niewielkie, czyli wkład niematerialny stanowi najistotniejszy składnik ceny gotowego wyrobu lub usługi.
Istnieje jednak możliwość pomniejszenia przychodu o składki na ubezpieczenie społeczne, wydatki na remont mieszkania lub domu (niegdyś ulga budowlana), na cele rehabilitacyjne oraz darowizny na cele społeczne.

Nie powiem czy w przypadku, kiedy jest się równocześnie rolnikiem występują jakieś różnice (dodatkowe ulgi, możliwości odliczeń).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
kazik.maz 

Wiek: 62
Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 2
Wysłany: |22 Gru 2008|, o 19:16   

dziękuje za informację, pozdrawiam:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl