BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lokata czy fundusz inwestycyjny ?
Autor Wiadomość
jctk 

Dołączyła: 23 Sty 2007
Posty: 308
Piwa: 6/5
Wysłany: |30 Paź 2007|, o 17:27   Lokata czy fundusz inwestycyjny ?

Cytat:
Kiedy zdecydowaliśmy się już na zainwestowanie swoich środków pieniężnych w lokatę terminową lub fundusz inwestycyjny, kolejnym dylematem jest wybór pomiędzy tymi produktami.


Podjęcie decyzji ułatwi nam poznanie różnic, jakie istnieją pomiędzy nimi, a te wynikają przede wszystkim z ich konstrukcji.

Lokata terminowa jest to tzw. depozyt bankowy deponowany w banku na określony z góry okres czasu. Za złożone środki właściciel na koniec okresu lokaty otrzymuje zapłatę w postaci odsetek. Wysokość odsetek można określić już na samym początku, ponieważ znane jest oprocentowanie lokaty, zależne od długości okresu deponowania. Lokaty oprocentowane są przeważnie 1,5–4,0%, a zakładane są na okres od 2 tygodni do 60 miesięcy. Deponent zobowiązuje się, że nie wypłaci zdeponowanych w banku pieniędzy przed upływem terminu, na jaki lokata została założona. Mamy tu więc do czynienia z zamrożeniem środków na czas trwania inwestycji, a każde wcześniejsze ich wycofanie spowoduje utratę części odsetek.

Fundusz inwestycyjny jest natomiast instytucją zbiorowego inwestowania, której głównym przedmiotem działalności jest lokowanie zebranych od wszystkich uczestników środków pieniężnych – przede wszystkim w różnego rodzaju papiery wartościowe, takie jak np.: bony skarbowe, obligacje, czy akcje. Okres inwestycji może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a nawet kilkudziesięciu lat – nie musimy go z góry określać. W odróżnieniu od lokat terminowych fundusze inwestycyjne dają możliwość podjęcia zainwestowanych środków podczas trwania inwestycji.

W przypadku funduszy inwestycyjnych nie można z góry określić oprocentowania, ponieważ zależy ono od rodzaju wybranych papierów wartościowych. Zdecydowaną różnicą i plusem jednocześnie jest fakt, że zysk z funduszy inwestycyjnych przy odpowiednim ich doborze będzie zdecydowanie wyższy niż zysk z lokaty terminowej i może wynieść od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent. Te największe wzrosty dotyczą przede wszystkim funduszy akcji i funduszy zrównoważonych głównie w okresach silnych wzrostów na giełdach. Należy jednak pamiętać, że kursy akcji zmieniają się w obydwu kierunkach, zatem podczas gorszej koniunktury stopa zwrotu może być przez pewien czas nawet ujemna.

Dlatego też w odróżnieniu od lokat terminowych typowy fundusz nie może zagwarantować osiągnięcia jakiejkolwiek stopy zwrotu. Może jedynie zadeklarować, że dołoży wszelkich starań, aby jak najlepiej zrealizować cel funduszu.

Najlepszym dowodem na to, że inwestowanie w fundusze cieszy się coraz większym zaufaniem wśród Polaków, jest widoczna poniżej zmiana struktury inwestowanych oszczędności w ciągu ostatnich 3 lat.


http://www.finanse.egospo...jny,1,48,1.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |30 Paź 2007|, o 20:21   

Ja inwestuję w Fundusze Inwestycyjne, bo oczekuję dużych zysków i gotowy jestem zaryzykować 75% swoich oszczędności na ten sposób inwestowania. Niestety przez ostatnie 6 miesięcy FI przyniosły niewielką stratę, to i tak z nich nie zrezygnuję. w ciągu jednego tygodnia FI jest wstanie zarobić tyle co lokata przez cały rok, więc to zależy od koniunktury.

Oczywiście resztę swoich oszczędności trzymam w gotowce, tak na wypadek bardzo złej sytuacji nas giełdzie.

Każdy musi ocenić czy, i na jakie ryzyko go stać przy inwestowaniu swoich oszczędności.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Krzysiek33

Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3
Wysłany: |30 Mar 2008|, o 22:09   

zdecydowanie polecam fundusze inwestycyjne. Prowadzone przy agresywnej polityce mogą dać naprawdę realne zyski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |31 Mar 2008|, o 21:36   

Z drugiej strony patrząc na ostatnie miesiące to można było sporo stracić, więc i to należy wziąć pod uwagę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Pafko 

Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 1
Wysłany: |25 Maj 2011|, o 14:44   

Witam!
Sorka że bawię się w górnika i odkopuję, ale mam podobne pytanie co w temacie tzn
lokata czy FI? Już kilkoro ludzi mi poleciło fundusz, ale nadal nie jestem na 100% przekonany.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dago84

Dołączył: 15 Lis 2011
Posty: 1
Wysłany: |15 Lis 2011|, o 12:58   

W dzisiejszych czasach błądzenie po rynku finansowym jak dla mnie nie ma kompletnie sensu, jest tego po prostu za dużo i zbyt szybko się to zmienia. Dla tego osobiście postanowiłem nawiązać współpracę z doradcą finansowym, w wielu przypadkach doradcy finansowi udzielają darmowych porad, potrafią dostosować ofertę do danego klienta i przede wszystkim nie tracą na to czasu ponieważ dobrze znają rynek inwestycyjny. Osobiście mogę szczerze polecić takie firmy finansowe jak bstfinance.pl czy solutio-finanse.pl, ewentualnie jeżeli kogoś by to zainteresowało mogę przekazać kontakt do mojego doradcy finansowego ale to już prywatnie:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
radocha

Dołączył: 15 Lis 2011
Posty: 33
Wysłany: |10 Lut 2012|, o 12:33   

Ani jedno, ani nie drugie nie jest opłacalne. Polecam poszukanie innych możliwości, które pozwolą na prawdziwe zarobki. Teraz jest boom na nieruchomości magazynowe - obserwujcie http://www.oferty.biz.pl/ - można nieźle zarobić, dobrze inwestując.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl