BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zalety i wady prowadzenia własnej firmy
Autor Wiadomość
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |25 Sty 2007|, o 14:04   Zalety i wady prowadzenia własnej firmy

Zapewne się nad tym głęboko zastanawiasz - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.

Czym się kierować?

Założenie własnej firmy to również stworzenie dla siebie miejsca pracy oraz dla innych często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Głos na "TAK"

Zalety prowadzenia własnej firmy to przede wszystkim:

* Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel.
* Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam!
* Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp.
* Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością.
* Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań.
* Większa satysfakcja niż wówczas, gdy pracuje się dla kogoś niż dla siebie.

Głos na "NIE"

Wady prowadzenia własnej firmy to przede wszystkim:

* Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
* Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
* Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
* Tzw. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
* Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
* Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
* Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników.
* Ponoszenie konsekwencji prawnych.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej, pomoże podjąć decyzję osobom wahającym się co do podjęcia bądź nie działalności na własną rękę. Jeżeli boją się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), polecam spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym (o tym fakcie możesz powiadomić swojego pracodawcę, ale nie musisz - zrobisz jak uznasz za stosowne). W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

Osobiste predyspozycje

Stawanie się dobrym przedsiębiorcą nie oznacza tylko wniesienia dużego kapitału, ale przede wszystkim posiadanie odpowiednich osobowościowych cech i predyspozycji, które często są wymiernikiem sukcesu. Do kluczowych można zaliczyć:

* Umiejętności ponoszenia ryzyka - nic nie daje gwarancji, że Twój pomysł odniesie sukces, dlatego powinieneś żyć z tą świadomością.
* Umiejętności zarządzania finansami - czyli pożyczanie, księgowanie, inwestowanie pieniędzy.
* Umiejętności sprzedaży - nieważne produkt czy usługa miarą sukcesu jest osiągnięcie wysokiej sprzedaży.
* Umiejętności marketingowe - czyli dobre planowanie i wdrażanie idei i pomysłu.
* Umiejętności przywódcze - to Ty jako właściciel jesteś liderem, osobą, która we właściwy sposób kieruje biznesem.
* Motywacja - powinna być silna i nieprzemijająca tak byś każdego dnia czuł silny zapał i chęć działania.
* Optymizm - musisz widzieć więcej zalet i okazji dla własnej firmy niż wad i problemów, co może okazać się gwarancją sukcesu.
* Intuicja - tzw. Szósty zmysł, który będzie pomocny w instynktownym działaniu na rynku biznesu i dzięki któremu będziesz częściej odnosić sukcesy zawodowe.

Zastanów się czy posiadasz, chociaż część z wyżej opisanych cech, przeanalizuj swoją osobowość i wczuj się w rolę prywatnego przedsiębiorcy. Jeśli ocena wypadnie pozytywnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się poprowadzić i rozwinąć własny interes.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku O Swobodzie Działalnosci Gospodarczej (Dz.U.04.173.1807)

źródło: twoja-firma.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Silva 

Dołączyła: 18 Mar 2007
Posty: 49
Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: |20 Mar 2007|, o 18:00   

Dobrze wiedzieć. :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sentii 
SENTINA

Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 8
Wysłany: |2 Lut 2008|, o 21:39   

Hej! dzięki za ten bilans! Właśnie sie zastanawiam , nad rozpoczęciem działalności gosp., scislej: chce otworzyc salon ślubny, z wypozyczalnia , w którym przyszła para mloda bedzie mogła (kupić lub wypozyczyć) garderobe ślubną. Chciałabym poszerzyc asortyment o wszystkie dodatki z tym zwiazane tj. bielizna, buty, biżuteria itp. , a takze o suknie wieczorowe.
dodam , że mieszkam w 40tys. miescie w którym jest juz 1 mały salon, a do salonu lepiej zaopatrzonego trzeba jechać 100km.
Prosze o porady czy warto inwestowąć w taka firme i czy ma ona szanse na powodzenie?!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |2 Lut 2008|, o 23:22   

Oczywiście, ma taka działalność szansę na powodzenie, pod pewnymi warunkami oczywiście.
Jak rozumiem Twój salon byłby tym "lepiej zaopatrzonym" typem salonu, tak więc nie musiałabyś walczyć o bardziej wymagających klientów z salonem już istniejącym. Nie musieliby oni jechać wspomniane 100km. Ważna jest w tym wypadku fachowa obsługa, bo to jeden z typów usług (i produktów), na których klient bardzo nie oszczędza i w związku z tym takiej obsługi oczekuje.
Trzeba pamiętać o innych możliwościach zarobku. Prowizje lub opłaty za promowanie domów ślubnych, usług kateringowych itp.

Ale jak myślę najpierw należałoby to wszystko sobie policzyć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sentii 
SENTINA

Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 8
Wysłany: |3 Lut 2008|, o 11:03   

tak, robilam kalkulacje już kilka razy i nadal sie zastanawiam ...

a oto moje obliczenia:
-LOKAL (pow. 160m2)- 6tys.zł/mies.
-OPŁATY-OK. 1000zł
-PENSJA DLA PRACOWNIKA+ZUS- OK.2200zł
-ZUS DLA MNIE- w kwestii placenia ubezpieczenia nie jestem zorientowana , ale ztego co słyszałam jest to ok.700zł

Do tego tzrzeba stale powiekszać i uzupełniać asortyment. Nie wiem czy o czymś nie zapomniałam!?

Sumując na oplaty potrzebuję ok 10tys.zł miesiecznie. Na rozpoczęcie takiej firmy potrzbne jest min.50tys. (tak mi sie wydaje).Zatem na pierwsze zyskie trzeba bedzie troche poczekać, ale najbardziej chyba boje sie , że po jakimś czasie ktoś inny wpadnie na pomysł otworzenia kolejnego salonu, a wtedy konkurencja bedzie duża.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sentii 
SENTINA

Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 8
Wysłany: |3 Lut 2008|, o 11:30   

aha! przyznam ,ze nie pomyslałam o pobieraniu prowizji za promowanie innycvh dzialalności zwiazanych ze slubem, ale nie wiem czy to wypali w 40tys, miescie gdzie zareklamowanie swojej firmy nie jest trudne. Ewentualnie wchodzilyby w gre firmy z innch miejscowosci?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |4 Lut 2008|, o 18:15   

Jeżeli będziesz utrzymywała jakość usług i produktów na odpowiednio wysokim poziomie i wyrobisz sobie "dobrą markę" to konkurencja nie powinna Cię zniszczyć, najtrudniej jak wiadomo będzie Ci na początku.

10 tyś miesięcznie kosztów to dużo, a czy liczyłaś ile trzeba produktów w miesiąców sprzedać, żeby wyjść na zero wiadomo że przez początkowy okres będziesz musiała dokładać do interesu ui ważne jest czy na ten okres wystarczy Ci funduszy.

Co do promowania pokrewnych usług i produktów, to działa tu reklama szeptana (chyba tak to się nazywa). Poza tym i dla Ciebie będzie to korzystne bo to niejako powiększy Twój asortyment usług....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sentii 
SENTINA

Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 8
Wysłany: |4 Lut 2008|, o 20:23   

Nie liczyłam ile trzeba sprzedać produktów aby wyjśc na zero , ponieważ w mojej ofercie byłoby kilka rodzaji artykółow (suknie, garnitury,obuwie itd.), i ciężko jest przewidzieć ile produktow bedzie sie sprzedawało miesiecznie. a poza tym jeszcze nie wiem na jakiej zasadzie sprzedaje sie suknie(ile marży?) czy cene narzuca producent?
Myśle ,że dużo trzeba będzie sprzedać artykółów aby miec z tego jakiś zysk. Musze tęż pamietac o ty m ,że znacznie spadnie sprzedaz w okresach kiedy sie nie bierze ślubów tj. adwent,post, zreszta zima nie jest najlepszym okresem na sluby (dlatego na okres karnawału chcaiałabym sprowadzac suknie sylwestrowe, studniówkowe itp.)

mam jakąś cześc pieniędzy, ale to jest 1/3 z tego co potrzeba na początek, dlatego tez cciałabym skorzystać z jakiegoś dofinansowania, bo bez tego nie dam rady.

przyszła mi do glowy myśl, aby sprawdzić ile slubów jest zawieranch rocznie w moim powiecie. A może lepiej poprostu otworzyc sklep obuwniczy? :-(
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |4 Lut 2008|, o 20:38   

Nie chcę Cię zniechęcać, ale myślę, że będziesz potrzebowała więcej pieniędzy niż te wyliczone 50tyś. na start. Bo zakładając, że na początku twój salon nie będzie jeszcze popularny, to sprzedaż będzie znikoma i wtedy będzie on przynosił straty. Zakładając najczarniejszy scenariusz cała wysokość wyliczonych przez Cienie kosztów (10tyś miesięcznie) może iść w starty i na to też powinnaś mieć zarezerwowane pieniądze.

Jak policzyć sprzedaż? Jest kilka sposobów prognozowania.
I właśnie powinnaś sie dowiedzieć o ilość ślubów w powiecie, ale jak wiadomo nie wszystkie, nazwijmy to, akcesoria ślubne są kupowane w tymże powiecie.
Sprawdź ile sprzedaje twój potencjalny konkurent. Przez np tydzień zrobić śledztwo, tzn zaparkować przed konkurencyjnym salonem :) i policzyć ile wchodzi klientów i ile z niego wychodzi z zakupami. Z uwagi na sezonowość trzeba by zrobić 2 próby, jedną w sezonie ślubnym i kolejną poza sezonem.
Innym wyjściem jest znalezienie (np w Internecie) takiego salonu w innej części Polski w miejscowości o porównywalnej do twojej wielkości i po prostu zapytać się o wszystko właściciela. Np. "Chcę założyć taki salon w innej części kraju i ile można na tym zarobić" itd. itp.

Co do tego jaki rodzaj działalności wybrać nie podpowiem, bo to zależy już tylko od Twoich upodobań i oczywiście opłacalności i kosztów przedsięwzięcia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sentii 
SENTINA

Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 8
Wysłany: |5 Lut 2008|, o 13:35   

dzieki za pomysł z tym śledztwem i salonem w regionie o podobnej liczbie omieszkańców ( za chwile zaczynam szukać). wiem, że nie jest latwo wybrać rodzaj dzialalności ,że zależy to(tak jak pisałaeś) od upodobań ( zawsze chciałam "stroić" przyszła pare młodą), właśnie to mnie motywuje, bo gdybym kierowała sie innymi kryteriami pewnie wybrałabym sklep obuwniczy bądź odziezowy, ktore raczej z góry są skazwane na sukces, bo sa to rzeczy ,które kupuje sie na codzień, a artykoły slubne to towar okazjonalny. Kieruje sie też tym , o czym wspomniałeś we wcześniejszym poście , że narzeczeni raczej nie oszedzają na tych zakupach , i to ,że istniejący już salon jest raczej wypozyczalnią (która też bym miala) , bo sukien do kupna jest tam zaledwie pare.

zresztą , chyba wieksząśc nowych działalności jest narazonych na ryzyko (wiekszego bądź mniejszego) niepowodzenia, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie zagrożenia , dlatego jetsem na tym forum , aby przeanalizowac z kimś wszystkie za i przeciw
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl