BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Własna działalność
Autor Wiadomość
Gwiazda 
Gwiazda

Wysłany: |29 Paź 2008|, o 08:57   Własna działalność

Witam chciała bym załozyc firme ale chodzi mi dokładnie coś w rodzaju catering potrafie bardzo dobrze gotowac piec pasztety ciasta itd.Chciała bym sie dowiedziec jak mozna załozyc taka działalność co z sanepidem dodaje ze wszystko bylo by przygotowywane w domu.Byłam wspołwłascicielka wiec czy teraz jak załoze bede musiala płacic pełny zus?
Postaw piwo autorowi tego posta

twardes 

Piwa: 12/9
Wysłany: |29 Paź 2008|, o 10:54   

Co do ZUSu to tak, trzeba opłacać składki prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Jeżeli miała by to być np spółka z o.o. to wtedy jest nie jest to potrzebne.

Co do sanepidu:

Cytat:
Zgodnie z ustawą o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz.U. z 2001r.
Nr 63, poz. 634, z późn. zm.) tego typu działalność jest uznawana za produkcję i obrót środkami spożywczymi i podlega przepisom wymienionej ustawy oraz innym przepisom szczegółowym, dotyczącym wymagań higienicznych i zdrowotnych żywności (ich wykaz jest dostępny na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego : www.gis.mz.gov.pl .
Zapis ustawy mówi, że środki spożywcze nie mogą być szkodliwe dla zdrowia lub życia człowieka, zepsute ani sfałszowane. Ponadto regulacji i kontroli podlegają:

• stan techniczny budynków czy pomieszczeń, w których odbywa się produkcja lub obrót środkami spożywczymi oraz ich instalacji,
• jakość wody przeznaczona do celów spożywczych i gospodarczych,
• gromadzenie i przechowywanie odpadów z produkcji żywności,
• narzędzia, urządzenia i wyposażenie zakładu (baru, restauracji, etc.),
• osoby wykonujące pracę przy produkcji i w obrocie z żywnością

więcej w załączniku

Gwiazda
Gość
Wysłany: |29 Paź 2008|, o 12:19   działalnosc gospodarcza

Co do Zus-u tak wiem ze bede musiala oplacac ale słyszałam ze musi minac ok 3 lat zeby np placic stawke ta ok 300 zł a jak jeszcze ni emineło to bede musiala oplacac stawke 700 zł ,i jeszcze jedno pytanie czy np jak bym zarejestrowala firme na meza wtedy byla by stawka nizsza czy maz musial by mnie zatrudnic bo on by tutaj nic nie robil byl by tylko na papierze maz juz pracuje.

twardes 

Piwa: 12/9
Wysłany: |4 Lis 2008|, o 20:33   

Trochę inaczej to wygląda. Jeżeli wcześniej nie prowadziłaś DG, i spełniasz jeszcze kilka warunków to przez pierwsze 2 lata obowiązuje Cię stawka składek "ZUS" dla tak zwanych "nowych firm" (obecnie jest to nieco ponad 300 zł miesięcznie), po tych dwóch latach zaczynasz płacić "normalną" pełną składkę (czyli właśnie te 700 czy 800zł na miesiąc).

Czyli najpierw masz ZUS wysokości 300 zł, a potem, po 2óch latach 700 zł. Jeżeli firma byłaby zarejestrowana na męża, to mąż płaci składki ZUS (nie wiem niestety, czy wtedy w ramach pracy jaką wykonuje składki opłaca jego pracodawca, czy sam opłaca w ramach swojej działalności gospodarczej, należałoby to ustalić). Jednak jeżeli Panią zatrudni będzie musiał "ZUS" płacić osobno (i to sporo większy niż wcześniej wspomniane 300 zł.

Życzę powodzenia.

Bartoo

Wysłany: |24 Kwi 2009|, o 12:12   

Warto poczytać na stronie cafebiz.pl/Jak-zalozyc-firme/ o zakładaniu firmy, ciekawe informacje o rejestracji, podatkach i ZUSie.

viceroy21 
szymon

Wysłany: |8 Gru 2009|, o 20:49   

hmm jak myslicie co jest lepsze hurtownia czy sklep detaliczny (chodzi o branze odziezowa) ja mysle ze hurtownia gdyz nie potrzebujemy dobrej lokalizacji, nasze miejsce nie musi jakos mega wygladac a i aparycja pracownika niemusi byc jakas taka---super 8-)
a tak sie zastanawiam jak to jest z tymi hurtowniami? jak to dziala "od kuchni"- :?:

mojra 

Wysłany: |14 Gru 2009|, o 23:45   

Dla chcących dowiedzieć się czegoś o biznesie - posluchać osób, którym się udało, ale także aniołów biznesu, zachęcam do wzięcia udziału w Akademii Innowacyjności CambridgePython. Można się dowiedzieć, jak w ciekawy sposób połączyć naukę i biznes! Jak dla mnie bomba! :)

pureflower

Wysłany: |5 Maj 2011|, o 10:20   

Witam,

prowadzę badanie na temat procedury zakładania Firmy (działalności gospodarczej lub spółki handlowej).
Przesyłam 2 linki do kwestionariusza Ankiety.
Ankieta jest przeznaczona zarówno dla osób, które już prowadzą własną Firmę, jak i dla tych, którzy są w trakcie jej zakładania, bądź planują jej założenie w najbliższej przyszłości (do końca 2012 roku).
Serdeczna prośba, aby wypełnić obie części Ankiety, ponieważ są nieodłączne i pomoże mi to w zebraniu pełniejszego obrazu sytuacji.

Z góry dziękuję i pozdrawiam Wszystkich, którzy wezmą udział w badaniu.
Sylwia

http://www.ankietka.pl/an...enie-firmy.html
http://www.ankietka.pl/an...enie-firmy.html

Odpowiedz do tematu