BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: twardes
|25 Sty 2007|, o 13:58
Opodatkowanie VAT
Autor Wiadomość
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |23 Sty 2007|, o 15:47   Opodatkowanie VAT

Każdy przedsiębiorca zamierzający prowadzić działalność określoną w art. 5 Ustawy o podatku od towarów i usług obowiązany jest dokonać zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Obowiązek ten obejmuje zatem podmioty zamierzające odpłatnie dostarczać towary i odpłatnie świadczyć usługi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także podmioty zamierzające eksportować i importować towary. Zgłoszenie rejestracyjne należy złożyć przed dokonaniem pierwszej z wymienionych czynności.

Opodatkowaniu podlega też wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. W przypadku gdy przedsiębiorca zamierza rozpocząć wykonywanie tego rodzaju czynności powinien zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego składając zgłoszenie na formularzu VAT-R/UE. Podmioty, które złożyły takie zawiadomienie są rejestrowane jako podatnicy VAT UE.

Należy zauważyć, iż nowo powołani podatnicy, jak również podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy, a chcą prowadzić transakcje wewnątrzwspólnotowe mają obowiązek składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250.000 zł. Bez złożenia kaucji podmiot może być zarejestrowany jako podatnik VAT UE, lecz znacznie wydłuża się termin zwrotu nadwyżki podatku (do 180 dni).

Podatnik VAT ma obowiązek obliczać i wpłacać VAT za okresy miesięczne lub kwartały (przy wyborze kasowej lub kwartalnej metody rozliczenia) oraz składać deklaracje VAT-7 za te okresy.

Istnieje grupa podatników zwolnionych z formy opodatkowania podatkiem VAT. Sprawdź więc czy do niej należysz. Grupa ta obejmuje m.in. następujących podatników:

1. u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO (w 2004r. jest to kwota 45.700 zł),
2. rozpoczynających wykonywanie czynności objętych podatkiem VAT w ciągu roku podatkowego, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty odpowiadającej kwocie 10.000 EURO.

Uwaga:
Do wartości sprzedaży decydującej o prawie do zwolnienia nie wlicza się dostaw towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku (w przeciwieństwie do poprzednio obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym).

Tacy podatnicy mogą jednak zrezygnować z tego zwolnienia, pod warunkiem zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika właściwego urzędu skarbowego (ci pierwsi przed początkiem miesiąca ,w którym rezygnują ze zwolnienia, drudzy przed dniem dokonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy o VAT).

Zanim jednak zdecydujesz się na wybór zwolnienia z VAT, warto się zastanowić czy będzie to dla Ciebie korzystne. Albowiem stracisz możliwość odzyskania VAT naliczonego przy zakupach towarów i usług służących działalności od osób będących podatnikami tego podatku i nie korzystających ze zwolnienia. Naliczony wówczas VAT może zmniejszyć konkurencyjność Twoich towarów, albowiem będziesz mógł sprzedawać je jedynie bez VAT. Zwolnienie może być korzystne dla niewielkich przedsiębiorstw, sprzedających towary i usługi bezpośrednio finalnym konsumentom bądź innym podatnikom zwolnionym z VAT.

Od potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R obowiązany należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 152 zł.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl