BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
10 pytań dotyczących pozyskania pieniędzy ...
Autor Wiadomość
jctk 

Dołączyła: 23 Sty 2007
Posty: 308
Piwa: 6/5
Wysłany: |29 Lis 2007|, o 23:52   10 pytań dotyczących pozyskania pieniędzy ...

1. Kiedy mam zarejestrować firmę, przed czy po uzyskaniu dotacji?

Nigdy nie rejestruj firmy zanim nie zorientujesz się z jakich programów możesz skorzystać. Wiele programów pomocowych jest przeznaczonych dla osób, które chcą założyć, ale jeszcze nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jeśli formalnie założysz własną firmę i dopiero potem zaczniesz rozglądać się za dotacjami, może się okazać, że ominie Cię świetna okazja do pozyskania dodatkowych pieniędzy.

2. Czy mam szanse na dotacje?

Tak, w większości wypadków masz szansę. Ale to czy jednak otrzymasz wsparcie ze środków unijnych zależy ściśle od programu, w ramach którego weźmiesz udział, Twojej pomysłowości oraz dobrze przygotowanego biznes planu Twojego przedsięwzięcia. Dotacje nie należą się każdemu – trzeba się o nie trochę postarać. Unia Europejska nie tylko udziela wsparcia początkującemu przedsiębiorcy, ale stawia mu także określone warunki. Złamanie którejś z zasad otrzymania wsparcia unijnego zawartego w umowie o dofinansowanie powoduje zwrot otrzymanej dotacji.

3. Zakładam firmę „XYZ”. Czy na taką działalność dostane dotacje?

Przepisy unijne mówią tylko o branżach, na które wsparcie unijne nie mogą zostać udzielone. A więc wszystko co nie zabronione jest zatem dozwolone. Wsparcie nie może być jednak udzielone na projekty dotyczące działalności gospodarczej:
- związanej z produkcją, przetwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską,
- w sektorze górnictwa węgla w rozumieniu rozporządzenia nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego (Dz. Urz. WE L 205/1 z 2.08.2002),
- w sektorze rybołówstwa,
- w sektorach hutnictwa żelaza i stali oraz włókien syntetycznych w rozumieniu przepisów wspólnotowych dotyczących pomocy publicznej,
- w sektorze budownictwa okrętowego,
- w zakresie produkcji lub obrotu bronią.

Poszczególne programy, w ramach których można pozyskać dotację na założenie własnej firmy mogą mieć nieco inne rodzaje działalności, na które nie jest przyznawana dotacja. Te wymienione powyżej to najczęstsze z nich.

4. Jakie programy unijne są dostępne dla nowych firm?


Na lata 2007-2013 w ramach dotacji unijnych przewidziano cztery programy, które będą kontynuowały ideę promocji przedsiębiorczości. Programami tymi będą:
- Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka – działanie 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej,
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki – działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia,
- Regionalne Programy Operacyjne – działanie osi priorytetowej numer 1 lub (poszczególne działania i osie priorytetowe w każdym województwie są inne),
- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – oś priorytetowa 3 - Działanie 3.1 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Działanie 3.4 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw,

5. Z jakiego programu Ja będę mógł/mogła skorzystać?


To, z jakiego skorzystasz programu będzie zależeć zarówno od Ciebie (Twojej obecnej sytuacji – wieku, statusu itp.), jak i miejsca realizacji inwestycji. Wybranie odpowiedniego programu dla siebie nie jest takie proste, dlatego możemy przygotować dla Ciebie specjalną analizę, dzięki której dowiesz się z jakich dotacji i innych form pomocy możesz skorzystać, a także jakie rozwiązanie jest najlepsze w Twoim przypadku. W ramach przygotowanego raportu otrzymasz porcję solidnej wiedzy dotyczącej tego jak i skąd możesz otrzymać pieniądze lub inna pomoc dla Twojej przyszłej działalności, dostaniesz także dane teleadresowe instytucji, z których możesz pozyskać odpowiednie środki. Jeśli chcesz zlecić nam przygotowanie takiej analizy dla Ciebie skontaktuj się z naszym konsultantem w swoim województwie wybierając odpowiednie województwo na mapce na dole tej strony lub na podstronie KONTAKT.

6. Czy muszę mieć wkład własny?


Bardzo często jest on wymagany, choć są dotacje gdzie nie jest on konieczny. W obecnych programach unijnych wysokość wkładu własnego uzależniona będzie od programu, w ramach którego będzie się brało udział. Dobrą wiadomością jest to, że w momencie ubiegania się o dotacje posiadanie własnych środków nie będzie gruntowanie weryfikowane, dlatego będzie je można zdobyć już po otrzymaniu pozytywnej decyzji, np. z pożyczki.

7. Kiedy starują programy unijne?

Pierwsze programy powinny wystartować na początku 2008 roku. Wszystko zależy od tego jak szybko urzędniczy uwiną się z „papierkową robotą” związaną z odpowiednimi programami. Planowo programy miały wystartować znacznie wcześniej, ale jak to zwykle bywa wszystko się opóźniło. Teraz jednak wszystko już jest na dobrej drodze, aby już niebawem pieniądze z unii znów zaczęły płynąć do nas szerokim strumieniem.

8. Co muszę zrobić, aby ubiegać się o dotacje?

W pierwszej kolejności powinieneś lub powinnaś znaleźć tę dotację lub inny rodzaj pomocy, które są w Twoim przypadku najbardziej atrakcyjne. Często jest tak, że poszczególne formy pomocy na założenie firmy wzajemnie się wykluczają, dlatego przeanalizowanie wszystkich możliwych rozwiązań i wybranie tego najatrakcyjniejszego dla siebie jest tak istotne. Poszukiwania możesz prowadzić samodzielnie począwszy od artykułów w serwisie BierzDotacje.pl, poprzez wszystko co jest dostępne w Internecie, a przede wszystkim w dokumentacjach poszczególnych programów unijnych lub zlecić nam przygotowanie specjalnej analizy dzięki, której dowiesz się z czego dokładnie możesz skorzystać oraz jakie rozwiązanie jest w Twoim przypadku najatrakcyjniejsze (aby to zrobić skontaktuj się z nami wybierając swoje województwo w mapce na dole tej strony).

Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie prac nad biznes planem, który jest podstawowym dokumentem podlegającym ocenie komisji i decydującym o tym czy dotacja zostanie Ci przyznana, czy też nie. Musisz pamiętać, że dobrze sporządzony biznesplan dla tzw. „start-upu” powinien obejmować wiele aspektów związanych z przygotowaniami do powstania firmy, Twoją osobą jako jej założyciela, a także analizę konkurencji czy też planowane etapy rozwoju Twojego przedsiębiorstwa. Dobre biznes plany nie powstają z dnia na dzień…

Jeszcze jedna, szczególna rada od praktyków: Nie ma co ukrywać, że biznesplan, który ma posłużyć uzyskaniu konkretnych środków powinien zostać napisany „pod osoby”, które będą go oceniać. Inaczej piszę się biznesplan pod kredyt w banku, inaczej pod dotacje unijne, a jeszcze inaczej dla zewnętrznego inwestora, który oczekuje zazwyczaj szybkich zysków i zwrotu inwestycji z przedsięwzięcia.

9. Jak wyglądają poszczególne etapy pozyskiwani dotacji?

Cały proces pozyskania dotacji na start z Unii Europejskiej składa się najczęściej z poniższych etapów:
1. Wyboru odpowiedniego programu,
2. Przygotowanie dokumentacji,
3. Złożenie projektu,
4. Podpisywanie umowy,
5. Realizacja projektu,
6. Rozliczenie projektu.

To wszystko może trwać zarówno pół roku, jak i w bardziej ekstremalnych przypadkach nawet dłużej. Warto być na to gotowym i przewidzieć plan awaryjny, na wypadek gdyby Twoja działalność wystartowała w późniejszym czasie niż było to pierwotnie zaplanowane.

10. Czy oprócz dotacji unijnych dostępne są jeszcze jakieś inne źródła dofinansowania?

Dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej można jeszcze pozyskać również ze środków Funduszu Pracy w ramach dotacji przyznawanych przez Powiatowe Urzędy Pracy do około 13 tys. zł. Także osoby niepełnosprawne od zimy będą mogły starać się o pozyskanie specjalnie dla nich przeznaczonej dotacji do 40 tys. zł. Jest jeszcze sporo innych, okazjonalnych projektów (w tym także wiele ogólnopolskich konkursów), w ramach których przyznawane jest różnego rodzaju wsparcie finansowe dla startujących firm.


http://www.bierzdotacje.pl
Ostatnio zmieniony przez jctk |13 Gru 2007|, o 18:47, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAXIMO 

Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 10
Wysłany: |13 Gru 2007|, o 14:29   

Ad.1 Nie zawsze tak jest. Przecież są dotację na rozwój przedsiębiorstwa. Poczytaj zanim napiszesz jakieś porady.

Ad.9. Widzę, że nie masz pojęcia o tych terminach. Jeśli znajdziesz mi program, w którym proces pozyskania dotacji trwa m-c to daję Ci 1 mln zł :-)
Ten czas to od 6 m-cy do góry. Niekiedy nawet grubo ponad 6 m-cy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |13 Gru 2007|, o 16:30   

Co do pierwszego punktu, to nie ma napisane, że ominie tylko, że może ominąć okazja pozyskania dofinansowania. Więc nie można jednoznacznie uznać tego za błąd.

Zgodzę się co do dziewiątego podpunktu. Jeżeli miałeś już doświadczenia i orientujesz sie w tej kwestii, to dzięki za poprawienie.

Sądzę, że Nika zmieni ten punkt.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
jctk 

Dołączyła: 23 Sty 2007
Posty: 308
Piwa: 6/5
Wysłany: |13 Gru 2007|, o 18:51   

MAXIMO napisał/a:
Widzę, że nie masz pojęcia o tych terminach.


No niby jakim prawem mam się znać na tym, jak dopiero się uczę ;)

Poprawione ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl