BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
O co pytać, jakich informacji i dokumentów wymagać
Autor Wiadomość
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
  Wysłany: |15 Sty 2007|, o 13:13   O co pytać, jakich informacji i dokumentów wymagać

Przede wszystkim, jak długo istnieje sieć, jaką ewolucję przeszła w ostatnich latach, jaka jest siła rynkowa znaku, stan i perspektywy rynku, na którym sieć działa, poprosić o listę i adresy punktów sieci (aby móc skontaktować się z już działającymi przedsiębiorstwami i dokonać ewentualnej weryfikacji dostarczanych przez dawcę informacji), pytać o liczbę i Przede wszystkim, jak długo istnieje sieć, jaką ewolucję przeszła w ostatnich latach, jaka jest siła rynkowa znaku, stan i perspektywy rynku, na którym sieć działa, poprosić o listę i adresy punktów sieci (aby móc skontaktować się z już działającymi przedsiębiorstwami i dokonać ewentualnej weryfikacji dostarczanych przez dawcę informacji), pytać o liczbę i przyczyny rozwiązanych umów franczyzy w ostatnim roku, warunki, na jakich ma być zawarta umowa, czas jej trwania, zasady przedłużenia, wypowiedzenia, odstąpienia od umowy, źródłach finansowania przedsięwzięć franczyzodawcy oraz źródłach i zakresie pomocy finansowej, którą franczyzodawca może oferować franczyzobiorcy, opis programów szkoleniowych, listę produktów, półproduktów, usług, sprzętu, urządzeń itp., które franczyzobiorca będzie musiał nabywać, wynajmować itp. do prowadzenia działalności, ograniczeń dotyczących sprzedaży, zakresu sprzedawanych dóbr lub świadczonych usług, rodzaju odbiorców, zasięgu geograficznego działalności franczyzobiorcy itp. Również można dodatkowo poprosić o informacje o osobach, z którymi biorca będzie zobowiązany współpracować lub będą mu rekomendowane, o osobach lub instytucjach, które mogą służyć rekomendacją.

Drugim ważnym źródłem informacji mogą być przedsiębiorcy aktualnie działający w sieci franczyzowej. Dotarcie do nich może okazać się trudne, niemniej należy spróbować zdobyć listę biorców u dawcy, który powinien ją posiadać w swojej bazie danych. Biorców należy pytać o realne koszty inwestycji, o sposób i rzetelność wywiązywania się dawcy z obowiązków, o zakres doradztwa i pomocy, której udziela, ogólnie o ocenę współpracy. Należy się liczyć z tym, że nie wszyscy będą chcieli udzielać takich informacji, trzeba okazać zrozumienie. Pomóc może przedstawienie się kandydata, podanie trochę danych o sobie, wyjaśnienie powodu zadawania pytań. Cenne może być również spotkanie z byłymi biorcami. Jednak w tym przypadku
w ocenie tego, co się usłyszy, trzeba zachować pewną rezerwę, gdyż przedstawiane opinie, czy powody odejścia z systemu nie zawsze muszą być obiektywne.
Ważnym źródłem informacji mogą być stowarzyszenia branżowe, stowarzyszenia franczyzy, w Polsce działająca Polska Organizacja Franczyzodawców, Agencje Rozwoju Regionalnego, Punkty konsultacyjno-doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych (istniejące przy nich „Fundusze poręczeniowe” – często sprawdzają dorobek biznesowy dawców). Można zaczerpnąć informacji zarówno o sieciach franczyzowych, jak i zintegrowanych w Instytucie Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji w Warszawie.

Biorca może skontaktować się również z zagranicznymi przedstawicielstwami handlowymi i ambasadami, których atachaty handlowe niekiedy pośredniczą w kontaktach z franczyzodawcami pochodzącymi z ich macierzystych krajów.
Zródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl