BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kształtowanie struktury organizacyjnej
Autor Wiadomość
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
  Wysłany: |15 Sty 2007|, o 13:37   Kształtowanie struktury organizacyjnej

Rozpoczęcie sprzedaży licencji franczyzy wymaga od dawcy takiego ukształtowania struktury organizacyjnej, aby biorcy (zwłaszcza pierwsi) otrzymali pełen zakres usług.
Dlatego też franczyzodawca powinien mieć dobrze zidentyfikowane obszary, w których będzie musiał działać organizując sieć i świadcząc usługi biorcy.


Odpowiednio przeszkoleni pracownicy o właściwych kwalifikacjach, którzy będą wykonywać zadania związane z uruchamianiem i obsługą placówek franczyzowych.
Wstępne potrzeby organizacyjne początkującego franczyzodawcy mogą być skromne, z czasem jednak będzie konieczne rozbudowanie struktury organizacyjnej i stopniowe dostosowywanie jej do rozwoju sieci.
Podstawowe obszary, w których trzeba zapewnić pomoc biorcom to: finanse, marketing, sprzedaż zezwoleń oraz nadzór nad pracą sieci.

Obsługiwanie sfery finansowej pierwszych biorców u początkującego franczyzodawcy
może być wykonywane przez pracowników zajmujących się tym obszarem w odniesieniu do jednostek własnych organizatora systemu. Osoby te powinny:
1) umieć oszacować prawidłowy poziom, na którym mają być ustalone opłaty franczyzowe tak, aby nie były za wysokie, zapewniały jednak niezbędny poziom dochodów, a równocześnie pokryły wydatki na działalność franczyzodawcy. Biorca ma również prawo oczekiwać, że udział w sieci będzie dla niego opłacalny,
2) przygotować system księgowy dla biorców i system sprawozdawczości finansowej (informacje na temat sprzedaży, zysków i strat itp.).
Informacje finansowe powinny być przekazane w takiej formie i z taką częstotliwością,
aby mogły służyć dawcy do:
- kontrolowania wyników każdego biorcy,
- umożliwić porównanie np. wyników osiąganych przez własne placówki z placówkami franczyzowymi, porównanie planowanych wyników z rzeczywistymi itp.,
- dostarczać podstaw do kalkulacji pobieranych opłat i ewentualne wprowadzenie do nich zmian.

Sfera działań marketingowych
Z reguły w pierwszym okresie działania dawca systemu nie potrzebuje zatrudniać dodatkowych specjalistów do spraw marketingu. Jeżeli już ma możliwość prowadzenia działalności marketingowej na potrzeby własnej firmy może je z powodzeniem wykorzystać. Po pewnym czasie zwykle rozbudowuje dział marketingu, gdyż będzie rosło zapotrzebowanie na usługi promocyjne i marketingowe, często również badawczo-rozwojowe.

„Sprzedaż” (udostępnienie) zezwoleń franczyzowych
W początkowym okresie dawca systemu będzie musiał sam zajmować się wyjaśnianiem projektu, oferowanych usług oraz warunków umowy. Organizator sieci jest zawsze najbardziej odpowiednią osobą, ponieważ najlepiej rozumie motywacje i wątpliwości ewentualnego biorcy, dotyczące podejmowania działalności w systemie franczyzy.
Nie jest wskazane rekrutowanie z zewnątrz specjalisty od sprzedaży, gdyż wymagałoby to wtajemniczenia go w specyfikę „sprzedawanych” licencji, a tym samym musiałby spełniać wiele warunków, między innymi dobrej znajomości idei franczyzy, jak i etycznego zachowania.
Dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby już pracującej w firmie, która chciałaby specjalizować się w wykonywaniu tej funkcji i traktować ją jako awans zawodowy. Osoba ta powinna być przede wszystkim przeszkolona w zasadach funkcjonowania placówek franczyzowych i szczególnie „wyczulona” na fakt, że licencja franczyzy jest szczególnym produktem, który wymaga specjalnych umiejętności jej udostępniania. Nie powinien być oferowany w sposób natrętny, natomiast wymaga rzetelnej informacji, umiejętności oceny predyspozycji potencjalnego biorcy, przekonania go do zalet oferowanego przedsięwzięcia w sposób pozwalający również dostrzec wszystkie ograniczenia związane z uczestnictwem w systemie.

Zaopatrzenie sieci franczyzowych organizują komórki funkcjonujące w przedsiębiorstwie organizatora systemu w sytuacji, gdy źródłem zakupu jest sam franczyzodawca. Komórka ta również odpowiada za rekomendowanie źródeł zakupu towarów (w początkowym okresie również urządzeń, mebli itp.). Organizacja systemu zaopatrzenia musi spełniać dwa podstawowe warunki – być szybka i pewna. Ułatwia to na pewno wprowadzenie systemów komputerowych umożliwiających łączność i szybkie składanie zamówień, równie istotna jest niezawodność, bo to daje w każdym przypadku przewagę konkurencyjną, może to być bezpośrednie zaopatrywanie się u dawcy lub pośredniczenie w zdobyciu towarów po konkurencyjnych cenach.

Nadzór nad pracą sieci obejmuje całą gamę spraw, począwszy od doradczo-organizacyjnych, aż do funkcji kontrolnych. Bardzo często w pierwszym okresie zadania z tej dziedziny należą równie do osób odpowiedzialnych za „sprzedaż” licencji. Podsumowując, należy stwierdzić, że wstępne potrzeby początkującego franczyzodawcy, który dysponuje z reguły ograniczonymi zasobami, sprowadzają się do:
- Sprzedaży licencji, w którą zaangażowany jest przede wszystkim sam organizator systemu i ewentualnie jedna osoba pomagająca mu, a z czasem wyłącznie odpowiedzialna za sprzedaż.
- Działań marketingowych – zaangażowany sam właściciel przy pomocy swoich specjalistów i ewentualnie zewnętrznej agencji reklamowej oraz np. projektantów.
- Zorganizowania zaopatrzenia – odpowiada za to dział zakupu obsługujący jednostki własne organizatora systemu.
- Nadzoru nad pracą sieci – wyznacza się osobę odpowiedzialną za „sprzedaż” zezwolenia, ewentualnie dodatkowo przenosi się kogoś z jednej z jednostek franczyzodawcy.
- Obsługi sfery finansowej – jest to domena pracowników firmy dawcy (księgowi), działający przy pomocy radców prawnych.
- Zorganizowania szkolenia – w początkowym okresie może zająć się tym jeden z menedżerów jednostki własnej dawcy. Aby organizacja pierwszego etapu rozpoczynania działalności franczyzowej przebiegała sprawnie, ważne jest żeby:

- Sam dawca zaangażował się w maksymalnym stopniu w kontakty z potencjalnymi biorcami.
- Maksymalnie wykorzystał istniejący personel swojej firmy zarówno z przyczyn ekonomicznych, jak i z racji ich doświadczenia oraz możliwości zaufania im.
- Wszyscy zaangażowani w „rozruch” przedsięwzięcia powinni dołożyć maksymalnych starań w funkcjonowanie jednostek pilotażowych.

Źródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiebiorczości
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl