BizForum.pl
Zarejestruj się Zaloguj się
Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co trzęsie giełdą?
Autor Wiadomość
jctk 

Dołączyła: 23 Sty 2007
Posty: 308
Piwa: 6/5
Wysłany: |30 Lis 2007|, o 21:01   Co trzęsie giełdą?

Inwestorzy giełdowi nie mają dziś łatwego życia. Indeksy, pokazujące zmiany cen akcji, są rozedrgane już od dłuższego czasu, ostatnio idą częściej w dół niż w górę. Mimo, że kondycja ekonomiczna notowanych w Warszawie spółek jest dobra. Przyczyny leżą więc raczej poza naszymi granicami.

Dobra koniunktura na polskim rynku kapitałowym, która trwała przez dobrych kilka lat, wczesnym latem uległa zmianie. Giełda przestała nieprzerwanie rosnąć, dostarczając inwestorom niemal pewnych zysków. Zaczęła się huśtawka, która rodzi duże ryzyko. Szczególnie jest ono dotkliwe dla inwestorów indywidualnych, których w ostatnich latach przybywało (obecnie jest ich ok. 300 tys. osób). Nie mają oni bowiem takiej wiedzy o rynku, jak inwestorzy instytucjonalni (fundusze inwestycyjne, banki), zatrudniający wysokiej klasy specjalistów. Co więcej, inwestorzy indywidualni nie mogą sobie pozwolić na zakup wielu pakietów akcji różnych spółek, czyli na dużą dywersyfikację portfela, bo nie dysponują takimi pieniędzmi, jak inwestorzy instytucjonalni. I z tego powodu narażeni są więc na stosunkowo większe ryzyko.

Mówi się, że giełda jest odzwierciedleniem tego, co się dzieje w gospodarce. A przecież nasza gospodarka ma się dobrze, podobnie jak przedsiębiorstwa. Dane za trzeci kwartał pokazują, że firmy ciągle osiągają bardzo dobre wyniki. Zdecydowana większość jest rentowna (prawie 80%) i przynosi coraz większe zyski. Na giełdę zaś trafiają zwykle spółki z wyższej półki. Nie tylko ich bieżące wyniki, ale również perspektywy rozwojowe wyglądają na ogół obiecująco. Przyczyna wahania kursów i indeksów giełdowych leży więc gdzie indziej. I to – jak się okazuje – daleko od nas.

Powtarzające się spadki na warszawskiej giełdzie mają swoje źródło w pogarszającej się sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych. Inwestorzy instytucjonalni, krajowi i zagraniczni, którzy kupują i sprzedają akcje notowanych u nas spółek, dobrze wiedzą, że krach na jednej dużej giełdzie uruchamia mechanizm domina. I to ci inwestorzy w pierwszej kolejności reagują na złe wieści płynące z zagranicznych rynków. W obawie przed dalszymi spadkami, zaczynają wyzbywać się akcji. A zwiększona podaż prowadzi do spadku cen, jak na każdym rynku.

Nerwowa atmosfera na światowych giełdach zaczęła się latem, gdy załamał się rynek kredytów hipotecznych w USA. Wiele banków i funduszy inwestycyjnych na całym świecie kupowało papiery dłużne emitowane pod te kredyty. I wiele z nich, także tych notowanych na największych giełdach, odnotowało straty. A to już jest dobry powód, by wyzbywać się ich akcji. Ostatnio na przykład bank inwestycyjny Goldman Sachs wydał rekomendację „sprzedaj” dla potężnej Citigroup. Wcześniej ciężkie chwile przeżywały inne wielkie grupy finansowe. To, że kryzys na światowych giełdach nie zagościł na dobre, zawdzięczamy interwencjom banków centralnych, które starają się ratować sytuację. Inwestorzy miotają się więc między obawami a nadzieją, że banki centralne nie dopuszczą do kryzysu w sektorze finansowym. Dlatego indeksy giełdowe raz spadają, a potem znów częściowo odrabiają straty. Końca tej huśtawki na razie nie widać.

nbportal.pl

O Warszawskiej Giełdzie. pdf
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
twardes 

Wiek: 33
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 629
Piwa: 12/9
Wysłany: |1 Gru 2007|, o 15:12   

Noo, ale czwartek i piątek wypadły bardzo ładnie zwłaszcza na tle ostatnich sesji. Planowany wzrost PKB zwiększył się od prognozowanego, co przyczyniło się do bardziej optymistycznego zachowania inwestorów na giełdzie. Oby tak dalej to sam się znowu tym tematem zacznę bardziej interesować.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
skarpety-megi

Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 4
Wysłany: |13 Cze 2009|, o 20:15   

Wypadaloby teraz sie wziac za gielde ;) Ostatnie wzrosty pokazuja ze nie bedzie juz wiecej spadkow ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

 

 

   

Kontakt i Reklama
 
© BizForum.pl